Konopný shop


Kdo hledá nějaké lekce hindského jazyka, může se něčemu naučit ZDE.

Informace z oblasti
KNIHOVNICTVÍ.

Reklamy pouze SEM. Jinak mažu a ignoruju.

DESIGN by LABANDA.

NESPŘÁTELUJI ANI SE NEÚČASTNÍM ŽÁDNÝCH SOUTĚŽÍ.

2. Představování

11. července 2011 v 12:29 | MadameBijou |  Základní pravidla společenského chování
PŘEDSTAVOVÁNÍ

Zaznamenalo v minulých letech určité uvolnění. Nepředstavujeme se nijak škrobeně, ale tak, aby to odpovídalo stáří nebo společenskému postavení toho, komu se představujeme nebo jsme představováni.
Zcela jednoduché představování je, jestliže přicházíme do úřadu a máme jen něco vyzvednout nebo se na něco dotazujeme. Po zaklepání a pozdravu se představíme a sdělíme své přání či dotaz.
Trochu jiná je situace, jste-li například na koncertě nebo v divadle a doprovází-li vás přítel nebo manžel. Potkáte svého bývalého vedoucího nebo někoho, koho si velmi vážíte a kdo je i starší než vy. Pak po pozdravu a podání ruky teprve řeknete: "Dovolte, abych vám představila svého manžela, přítele." Muž, kterému je váš manžel nebo přítel představován, zpravidla sám řekne své jméno, a možná že také ještě dodá, těší mě, že vás poznávám apod. Stejně tak svého přítele či manžela představujete starší dámě nebo dámě, která je vaší nadřízenou, ale není příliš starší, než jste vy. Jestliže jsme představováni třetí osobou, pak se řídíme stejným pravidlem - třetí osoba řekne například: "Pane Nováku, dovolte, abych vám představil svou dceru, vnučku ( apod. ) a jejího manžela, přítele ( apod. )."
Při představování se stává, že přeslechneme jméno. To není příjemné, zvláště když se máme s představovaným ještě sejít. Předání vizitek zajišťuje, že si hned připomeneme jméno, komu jsme byli - žena nebo muž - představeni.
Při představování stiskneme ruku jen krátce.
Pokud známe titul, představujeme představenému svého přítele nebo manžela asi takto: "Pane doktore, dovolte, abych vám představila svého přítele, přítelkyni, manžela." Pokud někoho vám blízkého představujete rodině, dobrým přátelům, pak zpravidla jen řeknete: "To je Jiří, Jan, Petr, má přítelkyně Věra."
V zahraničí zjistíme, že se tituly při představování nepoužívají.
Představujeme se i po telefonu. V tomto případě je nutno nejdříve říci ( a vědět ), o jakou instituci se jedná, a teprve jméno - bez titulu. Jméno i s titulem si konečně můžeme ověřit při návštěvě a případném projednávání určité záležitosti na úřadě, kde ten, kdo se představoval po telefonu, pracuje.
Správně se do telefonu představuje sestřička určitého zdravotního oddělení, např. obvodní lékařky: "Tady je sestra paní doktorky Platilové, co si přejete." A vy víte, že jste na správném místě a můžete sestřičce sdělit své přání, případně dojednat termín vaší návštěvy apod.
Nesdělování titulu hned při představování udělá dobrý dojem. Teprve v rozhovoru, kdy jste tázána na své vzdělání, případně na odborné zaměření, můžete sdělit, kterou vysokou školu jste absolvovala apod.
I při představování již poznáme charakter člověka, jeho upřímnost, inteligenci, skromnost, sebevědomí a další rysy povahy.

Příště: PODÁNÍ RUKY

( čerpáno z knihy Úspěšná paní domu: Manažerkou i ve vlastní domácnosti od Hany Sedláčkové )
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 tisekara tisekara | Web | 12. července 2011 v 12:59 | Reagovat

Zajímavý článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Konopný shop